O wydarzeniu
W dniach od 17 do 18 grudnia 2024 r. odbyła się dostawa, instalacja i kalibracja zaawansowanego profilometru optycznego UP-3000 amerykańskiej firmy Rtec Instruments, który stanowi nową aparaturę badawczą specjalistycznego laboratorium techniki radiowej identyfikacji obiektów (RFID) w Zakładzie Systemów Elektronicznych i Telekomunikacyjnych na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Rzeszowskiej. Dostawa została zrealizowana w ramach zadania pn. „Zakup systemu do montażu struktur półprzewodnikowych” z dotacji celowej Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego na realizację inwestycji związanych z kształceniem oraz działalnością naukową.
Zakupiona aparatura to drugi kluczowy element budowanego w ZSEiT systemu do montażu struktur półprzewodnikowych. Przedmiotowy profilometr optyczny zostanie przede wszystkim wykorzystana do analizy powierzchni opracowywanych struktur mikroelektronicznych przy wykorzystaniu mikroskopii konfokalnej oraz techniki interferometrii białego światła. Dzięki tym metodom badawczym możliwe będzie wykonywanie pomiarów topografii różnych powierzchni 3D (twardych, miękkich, gładkich, teksturowanych), z rozdzielczością pionową rzędu nanometrów. Uzyskiwanie tak precyzyjnych pomiarów jest możliwe dzięki zastosowaniu dodatkowego systemu izolacji drgań Accurion i4 Medium, który zapewnia ochronę aparatury przed zakłóceniami pochodzącymi z otoczenia. Kluczowym komponentem dostarczonego profilometru jest także zaawansowane oprogramowanie MountainsMap francuskiej firmy Digital Surf, które między innymi zostanie wykorzystane do tworzenia modeli topografii makro lub mikroskopowych powierzchni w przestrzeni 3D, a także do wyznaczania chropowatości, falistości i objętości zgodnie z międzynarodowymi standardami (ISO, ASME).
Zakupiony profilometr optyczny Rtec UP-3000 razem z systemem typu pick-and-place T-5100 szwajcarskiej firmy Dr. Tresky AG zostaną wykorzystane do realizacji prac doktorskich w dyscyplinie automatyka, elektronika, elektrotechnika i technologie kosmiczne oraz magisterskich na różnych kierunkach WEiI PRz. Planowane jest także cykliczne wsparcie procesu dydaktycznego, przede wszystkim II stopnia studiów na kierunku elektronika i telekomunikacja oraz elektrotechnika. Prace mają stanowić efekt współpracy Uczelni z otoczeniem społeczno-gospodarczym.
Szkolenie
Po realizacji prac instalacyjnych odbyło się szkolenie, którym objęto konfigurację oraz obsługę profilometru optycznego i jego oprogramowania. Zostało ono zrealizowane przez panów Jacka Majewskiego i Mateusza Cużytka z firmy Technosolutions. W szkoleniu uczestniczyli wybrani pracownicy ZSEiT: dr hab. inż. Piotr Jankowski-Mihułowicz, prof. PRz, mgr inż. Kacper Skrobacz, mgr inż. Patryk Pyt oraz mgr inż. Aleksandr Kolomijec. W trakcie tych prac m. in. badano profile układów mikroelektronicznych identyfikatorów RFID, jakie były wykonywane w różnych procesach technologicznych podczas dotychczasowej współpracy m.in. z Talkin Things SA, ML System SA oraz Aluron Sp. z o.o.
Współpraca
Na podkreślenie zasługuje fakt, że proces szkolenia częściowo został zrealizowany z wykorzystaniem materiałów spółki Talkin Things, której produkty (identyfikatory RFID różnych pasm częstotliwości) znajdują powszechne zastosowania w zautomatyzowanych procesach takich firm, jak np.: Decathlon, Inditex, Boehringer Ingelheim, Sato, Nestle, Calzedonia, L'Oréal, Sanofi, Mango, Goodwill, Mars, Coca-Cola, GSK, P&G, TAKARA-TOMY Company. Działania te wynikają z realizacji ramowej umowy, jaka została zawarta 25 marca 2021 r. pomiędzy Politechniką Rzeszowską a Spółką Talkin Things. Stanowią one także wymierny efekt współpracy, która od 2017 r. jest skutecznie prowadzona w Zakładzie Systemów Elektronicznych i Telekomunikacyjnych. ZSEiT ma w tym zakresie wspólne osiągnięcia wynikające z badań realizowanych m. in. dla międzynarodowych firm z branży medycznej, odzieżowo-sportowej czy produktów szybkorotujących FMCG. Część z tych wyników znalazło swoje odzwierciedlenie w wysoko punktowanych publikacjach naukowych, których współautorami są przedstawiciele firmy Talkin Things i jednocześnie - doktoranci ZSEiT. Czynione są także przygotowania do kolejnych wspólnych przedsięwzięć projektowych, w których zostanie wykorzystana wiedza i unikalne wyposażenie aparaturowe ZSEiT. Wszystkie te działania mają istotne znaczenie w trzecim kryterium ewaluacji dyscypliny naukowej PRz pn. automatyka, elektronika, elektrotechnika i technologie kosmiczne.