EMC
Laboratorium kompatybilności elektromagnetycznej EMC
Historyczny moment akcesji Polski do Wspólnoty Europejskiej, postawił nowe wyzwania związane z wymogiem dostosowania struktur organizacyjno-prawnych naszego Kraju do szeregu uregulowań obowiązujących w Unii Europejskiej. Jednym z nich jest kwestia dotycząca kompatybilności elektromagnetycznej. Zgodnie z wymogami znowelizowanej dyrektywy EMC dotyczącej nowego podejścia 2004/108/WE Wspólnoty Europejskiej, każdy z producentów urządzeń elektrycznych i elektronicznych wprowadzający urządzenie do obrotu na terytorium Unii Europejskiej, musi posiadać deklarację zgodności wyrobu z wymogami EMC, zawartymi w normach przedmiotowych.
Wychodząc naprzeciw tym wymaganiom, Katedra Systemów Elektronicznych i Telekomunikacyjnych Politechniki Rzeszowskiej – jako jedyna placówka w południowo-wschodniej Polsce – od kilku lat konsekwentnie rozbudowuje i poszerza bazę sprzętową organizowanego od podstaw Laboratorium kompatybilności elektromagnetycznej. Specyfika Laboratorium oraz czynnik finansowy zdeterminowały konieczność wieloetapowego procesu jego organizacji. Przyznana dotacja z Funduszu Nauki i Technologii Polskiej na rozbudowę laboratorium w wysokości 2 mln. zł to duży sukces naszego zespołu. Pozytywnie rozpatrzona i oceniona przez Ministerstwo Nauki i Informatyzacji koncepcja organizacji Laboratorium, poparta zarówno przez władze Uczelni, jak i władze lokalne (Urząd Wojewódzki i Urząd Marszałkowski), oraz regionalnych producentów sprzętu elektrycznego i elektronicznego, dała podstawę do utworzenia profesjonalnego laboratorium, umożliwiającego kompleksowe badania w dziedzinie kompatybilności elektromagnetycznej sprzętu elektronicznego i elektrycznego, szczególnie w zakresie analizy odporności urządzeń i systemów na znormalizowane rodzaje zaburzeń oraz emitowanych przez nie zaburzeń elektromagnetycznych, zgodnie z aktualnymi wymogami międzynarodowych standardów.
Podjęta inicjatywa jest wynikiem konieczności prowadzenia badań w zakresie warunków zgodnej koegzystencji i funkcjonowania sprzętu elektronicznego i elektrycznego nowej generacji, zawierającego niejednokrotnie rozbudowane układy kontroli i regulacji, nadzorowane przez układy o małych poziomach wrażliwości na zaburzenia elektromagnetyczne, wymieniającego informacje przy wykorzystaniu nowych technologii przewodowych i bezprzewodowych, a zarazem będącego potencjalnym źródłem zaburzeń elektromagnetycznych. Dodatkowym impulsem do organizacji takiej placówki są wyraźne sygnały wynikające z potrzeb regionalnego rynku. Z tego też względu, budowa Laboratorium została włączona do opracowanej Strategii Rozwoju Województwa Podkarpackiego, co pozwoliło na dalszy jego rozwoju przy wykorzystaniu funduszy strukturalnych.
Istotnym zamierzeniem w organizacji Laboratorium jest nadanie mu charakteru jednostki naukowo – badawczej, a zarazem laboratorium środowiskowego, świadczącego usługi dla podmiotów gospodarczych regionu, posiadającego uprawnienia do certyfikacji wyrobów w branży elektrycznej i elektronicznej, zgodnie z wymogami dyrektywy EMC. Bliskość laboratorium akredytowanego dla podmiotów gospodarczych jest elementem, który pozwoli wydatnie skrócić fazę opracowywania i weryfikacji produktu, jak i jego wprowadzenie na rynek.
Koncepcja rozbudowy Laboratorium EMC w Katedrze Systemów Elektronicznych i Telekomunikacyjnych została w pełni powiązana z tematyką prowadzonych prac naukowo-badawczych oraz z potrzebami reprezentatywnych podmiotów gospodarczych regionu podkarpackiego.
- Historia - Z kart historii Laboratorium EMC ...
- Działalność - Działalność naukowo-badawcza Laboratorium EMC
- Infrastruktura - Wyposażenie techniczne Laboratorium EMC
- Oferta współpracy - Zapraszamy do nawiązania współpracy