EMC
Laboratorium kompatybilności elektromagnetycznej EMC
Historyczny moment akcesji Polski do Wspólnoty Europejskiej, postawił nowe wyzwania związane z wymogiem dostosowania struktur organizacyjno-prawnych naszego Kraju do szeregu uregulowań obowiązujących w Unii Europejskiej. Jednym z nich jest kwestia dotycząca kompatybilności elektromagnetycznej. Zgodnie z wymogami znowelizowanej dyrektywy EMC dotyczącej nowego podejścia 2014/30/WE Wspólnoty Europejskiej, każdy z producentów urządzeń elektrycznych i elektronicznych wprowadzający urządzenie do obrotu na terytorium Unii Europejskiej, musi posiadać deklarację zgodności wyrobu z wymogami EMC, zawartymi w normach przedmiotowych.
Wychodząc naprzeciw tym wymaganiom, Zakład Systemów Elektronicznych i Telekomunikacyjnych Politechniki Rzeszowskiej – jako jedyna placówka w południowo-wschodniej Polsce – od kilku lat konsekwentnie rozbudowuje i poszerza bazę sprzętową organizowanego od podstaw Laboratorium kompatybilności elektromagnetycznej. Specyfika Laboratorium oraz czynnik finansowy zdeterminowały konieczność wieloetapowego procesu jego organizacji. Przyznana dotacja z Funduszu Nauki i Technologii Polskiej na rozbudowę laboratorium w wysokości 2 mln. zł to duży sukces naszego zespołu. Pozytywnie rozpatrzona i oceniona przez Ministerstwo Nauki i Informatyzacji koncepcja organizacji Laboratorium, poparta zarówno przez władze Uczelni, jak i władze lokalne (Urząd Wojewódzki i Urząd Marszałkowski), oraz regionalnych producentów sprzętu elektrycznego i elektronicznego, dała podstawę do utworzenia profesjonalnego laboratorium, umożliwiającego kompleksowe badania w dziedzinie kompatybilności elektromagnetycznej sprzętu elektronicznego i elektrycznego, szczególnie w zakresie analizy odporności urządzeń i systemów na znormalizowane rodzaje zaburzeń oraz emitowanych przez nie zaburzeń elektromagnetycznych, zgodnie z aktualnymi wymogami międzynarodowych standardów.
Podjęta inicjatywa jest wynikiem konieczności prowadzenia badań w zakresie warunków zgodnej koegzystencji i funkcjonowania sprzętu elektronicznego i elektrycznego nowej generacji, zawierającego niejednokrotnie rozbudowane układy kontroli i regulacji, nadzorowane przez układy o małych poziomach wrażliwości na zaburzenia elektromagnetyczne, wymieniającego informacje przy wykorzystaniu nowych technologii przewodowych i bezprzewodowych, a zarazem będącego potencjalnym źródłem zaburzeń elektromagnetycznych. Dodatkowym impulsem do organizacji takiej placówki były sygnały wynikające z potrzeb regionalnego rynku. Z tego też względu, budowa Laboratorium została włączona do opracowanej Strategii Rozwoju Województwa Podkarpackiego, co pozwoliło na dalszy jego rozwoju przy wykorzystaniu funduszy strukturalnych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014 – 2020 i Programu Polska Wschodnia na lata 2014-2020. Istotnym krokiem w rozwoju Laboratorium EMC było przystąpienie w 2013 r. Politechniki Rzeszowskiej do Konsorcjum EMC LabNet Polska Sieć Laboratoriów EMC (https://emc-labnet.pwr.edu.pl/), wpisanie działania do Polskiej Mapy Infrastruktury Badawczej i uzyskanie z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 (Nr projektu POIR.04.02.00-02-A007/16) dofinansowania w wysokości 7.9 mln zł (całkowita wartość projektu 68.6 mln zł) na rozbudowę siedziby Laboratorium EMC i wzmocnienie jego potencjału technicznego w szczególności w zakresie badania systemów awionik statków powietrznych. Całokształt działań realizowanych od roku 2002 pod przewodnictwem wieloletniego Kierownika Zakładu / Katedry prof. dr h.c. hab. inż. Włodzimierza Kality zaowocował uzyskaniem przez Laboratorium EMC w dniu 26 lutego 2025 akredytacji potwierdzonej certyfikatem AB1925 nadanym przez Polskie Centrum Akredytacji.
Istotnym zamierzeniem w organizacji Laboratorium było nadanie mu charakteru jednostki naukowo – badawczej, a zarazem laboratorium środowiskowego, świadczącego usługi dla podmiotów gospodarczych regionu, posiadającego uprawnienia do certyfikacji wyrobów w branży elektrycznej i elektronicznej, zgodnie z wymogami dyrektywy EMC. Bliskość laboratorium akredytowanego dla podmiotów gospodarczych jest elementem, który pozwolił wydatnie skrócić fazę opracowywania i weryfikacji produktu, jak i jego wprowadzenie na rynek.
Koncepcja rozbudowy Laboratorium EMC w Zakładzie Systemów Elektronicznych i Telekomunikacyjnych została w pełni powiązana z tematyką prowadzonych prac naukowo-badawczych oraz z potrzebami reprezentatywnych podmiotów gospodarczych regionu podkarpackiego.
- Historia - Z kart historii Laboratorium EMC ...
- Działalność - Działalność naukowo-badawcza Laboratorium EMC
- Infrastruktura - Wyposażenie techniczne Laboratorium EMC
- Oferta współpracy - Zapraszamy do nawiązania współpracy